dodano: 2018-07-04 22:02:23 edycja: 2018-07-04 22:04:10 autor: 40 odsłon: 6425

Pożegnanie Księdza Proboszcza w Żukowie

Pożegnanie Proboszcza ks. kan. Mirosława Gębickiego

Piętnaście lat posługi kapłańskiej i duszpasterskiej ks. kan. Mirosława Gębickiego, proboszcza Parafii  pw. Świętej Trójcy w Żukowie minęło bardzo szybko. Niestety, nadszedł czas pożegnania się i podziękowania za trud i wysiłek pracy, jaki włożył w parafię, gdyż po 50 latach kapłaństwa odszedł na zasłużoną emeryturę.

Pożegnanie dotychczasowego proboszcza ks. kan. Mirosława we wszystkich kościołach należących do parafii tj. w Żukowie, Przywodziu i Lubiatowie, odbyło się w dniu 24 czerwca 2018 r., a wprowadzenie na urząd nowego proboszcza odbędzie się 1 lipca 2018 r. Ks. kan. Gębicki w czasie Mszy św. w kościołach tych  podziękował wszystkim Parafianom za dobrą współpracę, ofiarność i za modlitewne wsparcie oraz wszelkie dobro i życzliwość, której doświadczył. Ze swej strony zapewnił o pamięci w modlitwie.

Po Mszy św. przedstawiciele poszczególnych rad parafialnych dziękowali ks. kan. Mirosławowi za słowo wygłaszane w kazaniach, udzielane sakramenty oraz zaangażowanie w dbałość o nasze świątynie i godne reprezentowanie parafii.

Ks. Mirosław Gębicki  urząd proboszcza parafii objął  dokładnie 3 sierpnia 2003 r. Zastąpił na tym miejscu ks. Bogumiła Wiśniewskiego. Jest z pochodzenia gostynianinem. Po święceniach kapłańskich w 1968 r., które otrzymał z rąk ks. abp Antoniego Baraniaka w bazylice poznańskiej i rocznym przygotowaniu, wyjechał do odległej Australii, aby pracować na placówkach Towarzystwa Chrystusowego przez ponad 20 lat. Po powrocie do naszej diecezji rozpoczął kapłańską posługę  najpierw w  Policach, a później w Długiem. Natomiast od 15 lat służył i przewodzi naszej żukowskiej Parafii.  Przez te wszystkie lata dał się poznać parafianom jako kapłan, któremu bardzo zależy na życiu duchowym swoich parafian. Wiele wysiłku włożył również w to, by nasze świątynie w parafii wyglądały jak najpiękniej. Skutecznie pozyskiwał środki zewnętrzne na remonty kościołów w Parafii.

Dzięki staraniom ks. kan. Mirosława i środkom pozyskanym z zewnątrz, a także ofiarności parafian, udało się wymienić pokrycie dachu na plebanii i kościele w parafialnym Żukowie oraz przeprowadzić szereg drobniejszych remontów wewnątrz kościoła, w tym m.in. remont całego prezbiterium i zabezpieczenie elementów drewnianych przed drewnojadami. Natomiast dzięki ofiarności mieszkańców Lubiatowa wykonano wiele cennych prac przy odrestaurowaniu kościoła i figury Najświętszego Serca Pana Jezusa przed kościołem.

Najważniejszym jednak przedsięwzięciem, podczas 15-letniego duszpasterzowania, był remont konserwatorski wraz z wymianą pokrycia dachowego w kościele filialnym w Przywodziu (XIV/XV w.), gdyż kościół ten ze wszystkich  kościołów parafii znajdował się w najbardziej złym stanie technicznym. Prace te obejmowały wzmocnienie fundamentów, pokrycie dachu, wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy polichromowanym stropie belkowym. Na wszystkich etapach prac otrzymaliśmy dofinansowanie zewnętrzne m.in. od: Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków i Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz z Fundacji Niemiecko-Polskiej, a na prace architektoniczne głównie dofinansowanie z UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ponadto przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie wykonano pełną konserwację epitafium Fryderyka Wilhelma von Wedel. Warto podkreślić, że to cenne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia i ofiarności parafian.

Ponadto ze stałych składek i ofiar parafian udało się zakupić wiele cennych przedmiotów i szat liturgicznych potrzebnych do sprawowania sakramentów świętych we wszystkich kościołach, w tym  m.in. ornaty, obrusy ołtarzowe, kielichy, lekcjonarze, mszały, monstrancje, projektory multimedialne i nagłośnienie. Zamontowano również w dwóch kościołach promienniki ciepła.

Za owocną działalność duszpasterską i dbałość o świątynie naszego Proboszcza  J. E. ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga wyniósł Go do godności kanonika.

Czcigodny Księże Proboszczu!

Składamy Ci najserdeczniejsze PODZIĘKOWANIE za to, co dla nas zrobiłeś.

Dziękujemy Chrystusowi za Twoją posługę, otwartość, zaangażowanie i za bycie z nami. Twoją pracę, troskę o parafię i parafian zachowamy w pamięci polecając Cię modlitewnie Najświętszej Marii Panny. Niech wyjedna Tobie u Swojego Syna- zdroje niewyczerpanych łask i błogosławieństwo.

Niech Bóg w Trójcy Jedyny obdarza Ciebie zdrowiem, daje dużo sił, cierpliwości i wszelkich łask na dalszy etap codziennego życia.

BÓG ZAPŁAĆ!

Twoi Parafianie