XII NIEDZIELA ZWYKŁA, ROK C, 23. 06. 2019r.

Pytanie z dzisiejszej Ewangelii: „A wy za kogo Mnie uważacie?” domaga się i mojej odpowiedzi, bo skierowane jest również do mnie. Ale jeżeli ja wciąż opowiadam się tylko za Jezusem Mesjaszem, który nic ode mnie nie wymaga, który powinien zawsze być tryumfalny, bez ran, pokonujący od razu moich przeciwników i spełniający moje krótkowzroczne życzenia – to wtedy muszę usłyszeć bardzo mocne słowa, które są słowami zakazu: „Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili.” Modlę się więc nucąc słowa współczesnej pieśni, aby Pan odjął mi lęk i dał odwagę:„Szukać szczęścia, szukać celu życia chciałem, Gdy na drodze mej stanąłeś, Panie mój. Co się ze mną wtedy stało, nie wiedziałem, Jedno wiem, żeś Ty mnie zbawił, jam jest Twój

Służyć Tobie pragnę dzisiaj całym sercem, Pragnę, Panie, zostać jednym z Twoich sług. Naucz, Panie, Twego słowa, naucz więcej, Abym zawsze Twoją wolę spełniać mógł.”

NIEDZIELNE INTENCJE MSZALNE

• Żuków, godz.8:00               + Paweł 25 rocz. Zenon 13 rocz.
  • Przywodzie, godz.9:30      + Jan, Janina, Walerian, Irena z rodz. Stankiewiczów
  • Lubiatowo, godz.11:00     + Czesław Kubicki, + Jan Amanda Gaj
  • Zuków, godz.12:30             + Arkadiusz Kucharski

MSZE ŚWIĘTE W TYGODNIU

• Poniedziałek, 24.06.2019 r.  uroczystość Narodzenie św. Jana Chrzciciela,

Żuków, godz. 18:00   Msza św. i nabożeństwo czerwcowe

Inten. + Jan Weronika Jerzy Wudz

• Wtorek, 25.06.2019 r.

Lubiatowo, godz. 18:00, Msza św. i nabożeństwo czerwcowe

Intn. + Radosław, Lesław Jakubczyk

• Środa,  26.06.2019 r.

Żuków, godz. 18:00 Msza św. i nabożeństwo czerwcowe

Int. za parafian

Czwartek, 27.06.2019 r. wspomnienie MB Nieustającej Pomocy, odpust w Kościele filialnym w Lubiatowie. Zakończenie oktawy Bożego Ciała. Poświęcenie wianków.

Na sam koniec Oktawy kapłan święcił przyniesione przez wierny lud wianki uplecione z kwiatów i ziół leczniczych,  symbolu Bożych darów, jakimi Stwórca hojnie obdarzył ziemię, ludzi  i wszelkie stworzenie.

Do dziś powszechna jest wiara w moc leczniczą i ochronną wianuszków uplecionych się z kwitnącego rozchodnika, macierzanki, mięty, rumianku, kopytnika, koniczyny, jaśminu i róż (najczęściej dodawano jedną różę) — podobnie jak gałązek brzozy wziętych z czterech ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała;

—  chronią przed burzą i pożarami,  przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Pokruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat oraz do okadzania roślin i zwierząt, także domów przed złymi mocami.

Wianek powieszony w oknie, nad drzwiami wejściowymi lub zatknięty za obraz — przechowuje się przez cały rok,  aż do następnej Oktawy, a po roku można go spalić; nie wolno go wyrzucić, gdyż jest poświęcony.

Lubiatowo, godz. 18:00 Msza św. odpustowa z nabożeństwem
do MB Nieustającej   Pomo
cy, 27.06.2019 r.

• Piątek, 28.06.2019 r. wspomnienie obowiązkowe św. Ireneusza, biskupa i męczennika

Żuków godz. 18:00 Msza św. i nabożeństwo czerwcowe

Sobota, 29.06.2019 r. uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła

Żuków, godz. 9:00 Msza św. i nabożeństwo czerwcowe

Niedziela, 23.06.2019 r. - XII niedziela zwykła, rok C

• Żuków, godz. 8:00            + Bolesław Bażant, Danuta, Stefania Chimczuk, Anna Łuczyniec
  • Przywodzie, godz. 9:30    + Józefa (K) Wróbel,  + Joanna Kośmider
  • Lubiatowo, godz. 11:00    + Marek Rutkiewicz, Zdzisław
  • Żuków, godz. 12:30          + Leszek Lewandowski, + Jan, + Zenona (K)

Milena Jaworska, panna zamieszkała w Ukiernicy

Krzysztof Mamczak, kawaler zamieszkały w Podebłodzie

Zapowiedz I

Dzisiaj  w całej Polsce modlitwa wynagradzająca za profanacje

„W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. „Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację +Święty Boże, Święty Mocny…+” – czytamy w oświadczeniu.

Pieśń błagalna „Święty Boże, Święty Mocny” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W dzisiejszą  niedzielę będzie ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za akty profanacji miejsc  i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych.