9 Niedziela Roku, 06.03.2011

IX Niedziela Zwykła, 6 marca 2011
W pierwszą niedzielę marca gromadzimy się w naszej wspólnocie parafialnej, aby uroczyście obchodzić pamiątkę dnia, w którym Chrystus zmartwychwstał i zesłał na Apostołów Ducha Świętego. Chcemy na początku tej Najświętszej Ofiary obudzić w sobie żywą świadomość, że stajemy w obecności Boga. Jezus jest z nami: On kieruje do nas swoje słowo. W ten sposób umacniamy się duchowo, aby w świecie tak bardzo obojętnym na miłość Boga ukazywać ją innym i przyprowadzać ich do Niego

8.00 – Żuków: Intencja Żywego Różańca
10.00 - Przywodzie: Intencja Żywego Różańca: o łaskę zdrowia i udaną operację Zbigniewa Nowackiego.
11.30 - Lubiatowo: Intencja Żywego Różańca
13.00 – Żuków: + Agnieszka i Jan Kusiak, Eugeniusz i Zofia Sztandera

1. Długi tegoroczny Karnawał dobiega końca. W tym tygodniu, dokładnie 9 marca, mamy Środę Popielcową. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

2. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, od którego nie ma dyspensy, a polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 14. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

3. Jednocześnie przez cały Wielki Post będzie trwała wielka akcja trzeźwościowa. W tym roku wszelki trud związany z abstynencją ofiarujemy w intencji dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodzin, aby Chrystus naprawdę i w pełni zamieszkał w ich sercach i aby ta przyjaźń przetrwała wszelkie życiowe próby. Niech nasze rodziny staną się prawdziwymi Kościołami domowymi, które będą promieniowały żywą wiarą.

4. W głębokim przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy wtorek Droga Krzyżowa w Lubiatowie; w czwartki w Przywodziu i w piątki w Żukowie o godz. 17.00. Z Chrystusem i Jego bolejącą Matką będziemy przemierzali Drogę Krzyżową. A w niedziele o będziemy rozpamiętywać Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali. Droga Krzyżowa jest obowiązkowa dla dzieci pierwszokomunijnych, kandydatów do Bierzmowania i dzieci rocznicowych.
5. We wtorek, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet! Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

MSZE ŚWIĘTE W TYGODNIU:

Poniedziałek, Żuków, 17.00 – Msza Św.
Wtorek, Lubiatowo, 17.00 – Msza Św.
Środa Popielcowa: Lubiatowo 16.00, Przywodzie 17.15;
Żuków 18.30
Czwartek, Przywodzie, od 15.30 – odwiedziny chorych; 16.30 – okazja do spowiedzi; 17.00 – Droga Krzyżowa, Msza Święta.
Piątek, Żuków, od 14.00 – odwiedziny chorych, 16.30 – spowiedź, 17.00 – Droga Krzyżowa, Msza Św. + Piotr, Lesław i Stanisław
Sobota, Żuków 17.00 - + Cecylia Bzdyra w miesiąc po pogrzebie.

Odwiedziny chorych w tym tygodniu

INTENCJE W PRZYSZŁĄ NIEDZIELĘ

8.00 – Żuków: + Lucyna i Bronisław Obuchowscy i Zenobia Miżejewska
10.00 - Przywodzie: + Irena Majsterek
11.30 - Lubiatowo: + Zofia i Antoni Sujka
13.00 – Żuków: + Damian Piątkowski i Kazimierz Sałański

W duchu przepisów Kościoła uformował się Komitet Kościelny w Żukowie. W skład Komitetu weszły następujące osoby: Regina Wieczorkiewicz, Anna Garzyńska, Teresa Pawlak, Sabina Kadłubek, Małgorzata Kowalska, Hieronim Stęplowski, Ewa Połczyńska, Bogdan Stelmaszczyk, Eugeniusz Król, Eugeniusz Turtoń, Krystian Stalinger, Jerzy Jaworski.