Fundacja Niemiecko-Polska nadzieją dla zabytkowego kościoła w Przywodziu

Kościół pw. Zwiastowania NMP w Przywodziu jest obiektem o dużej wartości historycznej, należy do cennych zabytków granitowej architektury sakralnej na Pomorzu Zachodnim. Jest to świątynia salowa w stylu późnogotyckim. Powstała na przełomie XIV i XV w., związana jest z patronatem pomorskiej rodziny Fryderyka Wilhelma von Wedel.

Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze kościoła, nakryte stropem belkowym z 1787 r., na którym znajdują się neobarokowa polichromia z końca XIX w. z inskrypcją. Całość jest piękna, lecz niestety bardzo zniszczona. Czas i brak gruntownych remontów pozostawił swój znak. Nieszczelny dach spowodował zamakanie stropu belkowego i niszczenie neobarokowych polichromii, oraz elementów zabytkowego wyposażenia. Ogólnie groziło zawaleniem. Dlatego też już wczesną wiosną rozpoczęliśmy gruntowny remont tego cennego zabytku. Potrzeba było około 700 tys. złotych.
Przywodzie jest małą wsią popegeerowską, obciążoną bezrobociem, stąd olbrzymi koszt niezbędnych prac jest nie do udźwignięcia przez jej mieszkańców. Rozwiązaniem tego problemu, który w przyszłości mógłby nawet doprowadzić do tragedii, zajął się przybyły do Parafii pw. Świętej Trójcy w Żukowie – ks. Proboszcz Mirosław Gębicki, który dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu i wytrwałej pracy podjął się ratowania cennego zabytku. Wiadomo było, iż koszt prac remontowych może być zrealizowany tylko dzięki dofinansowaniu z różnych źródeł, a szczególnie ze środków Unii Europejskiej. Dlatego, już od chwili przybycia na placówkę parafii w Żukowie, ks. Proboszcz rozpoczął starania o uzyskanie dofinansowania na kapitalny remont dachu kościoła filialnego pw. Zwiastowania NMP w Przywodziu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Pomocą w przygotowaniu dokumentacji byli p. Marek Kibała – Wójt Gminy Przelewice oraz jego współpracownicy.
W czerwcu 2009 r. wniosek Parafii został pozytywnie rozpatrzony. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej, dofinansowaniu z Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego oraz wsparciu ze strony mieszkańców Przywodzia kościół został pokryty nowym pięknym dachem.
W latach 2004 – 2008 przeprowadzono także prace takie jak:
• wymiana instalacji elektrycznej – 3000 zł,
• ekspertyza stanu technicznego kościoła – 2000 zł,
• dokumentacja konserwatorska dotycząca elementów zabytkowego wyposażenia kościoła – 3000 zł,
• pierwszy etap zabezpieczenia konstrukcji stropu – 42 785,12 zł, (z czego 20 000 zł to dotacja Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie i 20 000 tys. to dotacja z Funduszu Kościelnego w Warszawie),
• pełna konserwacja epitafium Fryderyka Wilhelma von Wedel – 84 870,40 zł, (z czego 75 000 zł pozyskano od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, a reszta to udział parafii),
• drugi etap konserwacji wzmacniającej strop kościoła – 33 069,54 zł. (z czego 30 000 to dotacja od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, a reszta to udział parafii).
Ogólny koszt tych prac wyniósł: 135 689 zł.
Oprócz remontu dachu, ks. Proboszcz postawił sobie nadrzędny cel rozpoczęcia prac konserwatorskich i restauratorskich przy polichromowanym stropie kościoła. Całkowity koszt konserwacji stropu wynosi 570 099,66 zł. Ze względu na dużą kwotę podzielono prace na 2 etapy.
Dla ks. Proboszcza i parafian jest to jeszcze długa droga poszukiwania sponsorów. W tej sytuacji parafia złożyła wniosek wraz z dokumentacją do Fundacji Niemiecko Polskiej z siedzibą w Gorlitz oraz do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie o dofinansowanie pierwszego etapu, którego koszt wynosi 143 986,31 zł.
Ks. Proboszcz i mieszkańcy Przywodzia są ogromnie wdzięczni Fundacji Niemiecko-Polskiej za wsparcie finansowe na remont stropu w kwotą 110 000 zł. Wyrażamy też naszą wdzięczność Zachodniopomorskiemu Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie za pomoc finansową na kwotę 30 000.00 zł. Parafianie też partycypowali w remoncie dachu kościoła, a ich dotychczasowy udział wyniósł tylko 3 986 zł. Trzeba tu wspomnieć, że dofinansowywali remont architektoniczny kościoła wraz wsparciem finansowym ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.
Mamy nadzieję, że uda się w przyszłym roku dokończyć remont stropu kościoła przy udziale: Fundacji Niemiecko-Polskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, Starostwa Powiatowego w Pyrzycach oraz parafian. Będzie to wydarzenie historyczne, które na długo pozostanie w pamięci parafian oraz odwiedzających nas turystów.
Monika Hinc