Niedziela Palmowa, 17.04.2011

Niedziela Palmowa, 17 kwietnia 2011
Niedziela Palmowa przypomina nam triumfalny wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy. Wołanie „hosanna” wnet zmieni się w okrzyk „ukrzyżuj Go”. Tak często te same usta wypowiadają słowa błogosławieństwa i słowa przekleństwa.
Wsłuchując się dzisiaj w opis Męki Pańskiej, stańmy w pokorze pod krzyżem Zbawiciela. Na szczycie Golgoty widać dokładnie jednocześnie prawdę o moim grzechu i prawdę o Bogu, którego miłość jest większa niż mój grzech. W krzyżu Chrystusa nie adorujemy cierpienia lecz miłość Boga, który do końca nas umiłował. Ta miłość daje nam siebie także w tej Eucharystii.

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia.

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

3. W Wielki Czwartek celebrowana jest Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

4. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

6. W Wielki Wtorek, 19 kwietnia, przypada 6. rocznica wyboru papieża Benedykta XVI. W naszych prywatnych modlitwach polecajmy jego osobę i urząd Bożej opiece.

MSZE ŚWIĘTE W TYGODNIU:

Wielki Poniedziałek, Żuków, 18.00 – Msza Św.

Wielki Wtorek, Lubiatowo, 18.00 – Droga Krzyżowa, Msza Św. + Ks. Stanisław Kałuziński, Helena i Stanisław Skwarkowie. Od 17.30 – spowiedź dla dzieci

Wielka Środa, Żuków, godz. 18.00 Msza Św. + Irena Lachowska od chrześniaka Pawła z
żoną i córką. Od 17.30 – spowiedź dla dzieci
WIELKI CZWARTEK- UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ:
Przywodzie, 17.00 - + Teofil Karolkowski; od 16.30 – spowiedź dla dzieci
Lubiatowo, 18.30 –
Żuków, 20.00 - + Stanisław Połczyński, 1 rocznica.
WIELKI PIĄTEK
ŻUKÓW – od godz. 14.00 – adoracja, spowiedź
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
19.00 – Liturgia Męki Pańskiej – adoracja Krzyża Przywodzie 16.00 – Liturgia Męki Pańskiej – adoracja Krzyża
Lubiatowo: 17.30 - Liturgia Męki Pańskiej – adoracja Krzyża
WIELKA SOBOTA – Poświęcenia pokarmów
Żuków: 10.30 i 15.00
Przywodzie: 11.00
Ukiernica: 12.00
Lubiatowo: 12.30
LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ:
18.00 – Lubiatowo: + Stanisława, Henryk Roszak
20.00 – Żuków: + Henryk Reguła

INTENCJE W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA

6.00 – Żuków – Rezurekcja: + Zbigniew Stalinger
8.00 - Lubiatowo – int. Balcerakowej
10.00 - Przywodzie: + Wacław Karpowicz
12.00 – Żuków: Dziękczynna za 40 lat małżeństwa pp. Ireny i Ryszarda Ryfów
15.00 – Lubiatowo: Msza Św. ślubna Radosława i Marceliny Górnych

Zapowiedzi:
Mariusz Kurkowiak, kawaler, zam. w Lubiatowie i Anna Michalska, panna, zam. w Pyrzycach – zap. II

Radosław Maciej Górny, zam. w Przydarowie i Marcelina Kulis, panna, zam. w Lubiatowie – zap. II

Marek Jacek Mazurkiewicz, kawaler, zam. w Warszynie i Izabela Piątkowska, panna, zam w Karsku, zap. II

Do nabycia nowy numer „Niedzieli”.

Na nowy tydzień: „Szczęść Boże!