loading...
Zamknij wpis
« Strona glówna

XVI Niedziela Roku, 23 lipca 2006

XVI NIEDZIELA W CIĄGU ROKU, 23 lipca 2006
Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco” – mówi dziś Pan Jezus do zmęczonych nauczaniem apostołów. Nie tylko do apostołów.
Jezus dziś mówi tak do każdego z nas. Niech ta Eucharystia będzie dla nas takim „miejscem pustynnym”. Odpocznijmy nieco na modlitwie przed Panem od naszych trosk, zabiegania, starania o byt rodziny, zmartwień, które niesie codzienne życie. Oddajmy ten czas Jezusowi.

                            O G Ł O S Z E N I A                      



Intencje: 8.00 – Żuków: + Janina Paradowska, 10 rocznica
10.00 - Przywodzie: + Czesław, Irena, Władysław Balcerczak
11.30 - Lubiatowo: + Jan, Józefa, Władysława i Zofia.
13.00 – Żuków: + Stanisław Gintow, 12 rocz.

Ogłoszenia
W tym tygodniu we wtorek obchodzimy święto Jakuba Apostoła oraz Św. Krzysztofa – patrona kierowców. W przyszła niedzielę po Mszy Św. o godz. 13.00 poświęcenie pojazdów. Przy okazji będzie można złożyć swój datek na pojazdy dla misjonarzy pracujących w krajach misyjnych.
26 lipca wspominamy świętych Joachima i Annę. Są oni patronami rodziców chrześcijańskich.
MSZE ŚWIĘTE W TYGODNIU:
Poniedziałek, Żuków, 18.00 – Msza Św. Int. O Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia dla Antoniny od dziatków
Wtorek, Lubiatowo, 18.00 – Msza Św.
Środa, Żuków,18.00 – Msza Święta. Int. O Boże błogosławieństwo i łaskę
dobrego zdrowia dla p. Eugeniusza Przewłockiego
w 65 rocznicę urodzin – od żony, dzieci i wnucząt.
Czwartek, Przywodzie, 18.00 –Msza Św.
Piątek, Żuków, 18.00 – Msza Św. Int. + Antonina i Antoni, 6 rocz.
Sobota, 16.00, Żuków – Msza Św. Int. + Genowefa Korzeniewska i Michal.


SPRZĄTANIE KOŚCIOŁÓW:
Przywodzie: pp. Skuza Elżbieta i Malwina Skuza
Lubiatowo: pp.
Żuków: pp. Drewicz Teresa i Drewicz Marta

INTENCJE W PRZYSZŁĄ NIEDZIELĘ
8.00 – Żuków: + Marianna Mazur, 19 rocz.
10.00 - Przywodzie: + Maria Matyszczyk
11.30 - Lubiatowo: + Henryk Resiak, 15 rocz. i Stanisława Resiak, 21
13.00 – Żuków:


Zapowiedzi:

Dziś do nabycia nowy numer NIEDZIELI
Szczególnie polecam: Chrystus drogowskazem rodzin, Rodzina szkołą humanizacji człowieka, Jaka jest nasza wiara, Chrześcijanie, miejcie odwagę walczyć z kłamstwem, o pielgrzymowaniu, Zaproszenie do Świętej Anny, Z naszej kuchni: surówki z jabłek



 



Sekty wielkim zagrożeniem dla młodych



1.Zagrożenie



Podczas wakacji rodzice i wychowawcy powinni być czujni, bo dzieciom i młodzieży zagraża wielkie niebezpieczeństwo ze strony sekt. Każdego roku – w tym wolnym czasie od nauki w szkole – wielu ludzi zaplątuje się w sidła destrukcyjnie działających, nie tylko w naszym kraju, ale i w świecie – sekt. Podczas wakacji sekty próbują rekrutować w swoje szeregi nowych członków.



 



2. Sposoby rekrutacji



 



    Mechanizm działania sekt jest podobny. Najpierw osoba rekrutująca uwodzi, a więc składa atrakcyjną ofertę, która jest nieprawdziwa, że można osiągnąć szczęście w grupie miłujących się ludzi. Z kolei przyciąga ofiarę przy pomocy komplementów i obietnic. Uderza niezwykła życzliwość i zainteresowanie się jej problemami.



Potem zaczyna się wydobywać z potencjalnego członka jego słabości zapewniając, że tylko ta grupa potrafi rozwiązać jego trudności. Kiedy OFIARA zdecyduje się przystąpić do grupy wówczas zaczyna się ją konfliktowa z najbliższą rodziną i religią. Jeżeli uda się skłócić ofiarę z rodziną i uzależnić finansowo od grupy, to człowiek nie ma dokąd wracać.



 



         Do sekty przystępują zwykle ludzie zagubieni, poranieni, samotni, nieśmiali, przeżywający jakiś rodzaj depresji i lgną do każdego kto wydaje się przyjacielem okazującym serce i chęć pomocy.



Sekty posługują się metodą skompromitowania wyznania chrześcijańskiego do którego przynależy OFIARA, a szczególnie Kościoła Kat. W ten sposób sekta podważa zaufanie do rodziców, wychowawców, kapłanów.



 



3. Rozumienie terminu sekta



 



         Słowo sekta pochodzi z języka łac. secare – oddzielać i secfour – podążać. A więc sekta to grupa lub ruch religijny, który oddzielił się od macierzystej religii czy związku wyznaniowego, aby podążać za jakimś mistrzem, guru, charyzmatycznym przewodnikiem, wizjonerem czy teologiem.



         Podstawowym elementem odróżniającym Kościół kat. od sekty jest wolność, jaką daje członkom. Nie wszyscy muszą być głosicielami kazań, nie wszyscy muszą kończyć te same szkoły, nie wszyscy muszą chodzić na te same spotkania i czytać te same książki. Inaczej jest np. u Świadków Jehowy. Tam wszyscy chodzą na te same spotkania, korzystają z tych samych książek, śpiewają te same piosenki.



         Często ludzie z sekty mówią wzniośle o Chrystusie, ale już poniżają jego Matkę.



Osoba, która przystępuje do sekty czyni to najczęściej na skutek naiwności, zagubienia , a czasem z powodu przeżywania samotności i braku oparcia wśród najbliższych. Są to osoby pozbawione własnego systemu wartości.



Sekta obiecuje lepsze życie, korzyści materialne, poczucie bezpieczeństwa…Dopiero po pewnym czasie okazuje się to perfidnym kłamstwem, ale za późno na wycofanie się.



         W Polsce działa ok. 500 sekt. Na początku lat 90-tych działały swobodnie. Werbowały swych członków  podczas festynów, konferencji i wydawanych pism. Od niedawna grupy te zeszły do podziemia. Najbardziej znane w Polsce to tzw. Kościół Zjednoczenia czyli moniści, Hari Kriszna, New Age, Amway, Świadkowie Jehowy, Sataniści, Mormoni, New Age (Nowa Era, Era Wodnika).



 



4. Metody psychomanipulacji



         W sekcie istnieje ścisła kontrola członków i wysoki poziom manipulacji. Przez manipulację rozumiemy wywieranie wpływu na człowieka, posługiwanie się nim i kierowanie jego działaniem wbrew jego woli.



         Świat ukazywany przez sektę jest biało-czerwongo koloru. Kolor biały przypisywany jest tylko grupie. Świat zew ma barwę czarną. A ponieważ nie można zmienić świata, więc trzeba przed nim uciekać i stąd izolacja.



 



 



 



Cechy charakterystyczne dla sekty:



 



KONTROLA ZACHOWAŃ – oz. Narzucanie członkom pewnych reguł, które musi przestrzegać w codziennym życiu. Odnosza się one do miejsca zamieszkania, kontaktu z innymi, diety, snu jak i podejmowanych działań. Sekty organizują swym członkom czas w ten sposób, by m móc kontrolować ich zachowanie. Najlepiej służy temu obciążanie ich do granic możliwości różnymi obowiązkami. Każde zajęcie jest dobre, jeżeli tylko ich dostatecznie absorbuje. Niektórzy mają 24 godziny na dobę spędzać razem. Pieniądze są własnością grupy. Są grupy, które nawet decydują o wyborze żony czy męża.



 



KONTROLA MYŚLI – doktryna sekty uważana jest za absolutną prawdę, która daje odpowiedź na wszystkie ludzkie problemy. Ma ona wyrobić określone nawyki myślowe: „My jesteśmy prawdą”, „My jesteśmy drogą”… „Wy którzy nie należycie do nas jesteście zgubieni. To powoduje widzenie wszystkiego wszystkiego czarno – białych kolorach. Grupa i jej przywodca jest ucieleśnieniem dobra, a wszystko inne jest ucieleśnieniem zła.



Sekta daje odpowiedź na wszystkie pytania i możliwe rozwiązanie każdego problemu. Liderzy sekty zawsze postępują dobrze. Jeżeli wyznawca podąża za myślami przywódcy wówczas jego myślenie jest pozytywne. Każdy przejaw zdrowego rozsądku oznacza, że członek postępuje niewłaściwie. Może usłyszeć: „Nie poddałeś się w pełni Bogu”.



 



KONTROLA UCZUĆ – większość byłych członków szczerze wyznaje, że podczas indoktrynacji jakiś wew. głos wzywał: Bądź ostrożny. Zabieraj się stąd. Sekta stara się uciszyć ten głos, by skutecznie kontrolować emocje. Podstawowym narzędziem manipulacji emocjonalnej są strach i poczucie winy. Sekty kontrolują uczuciami przez „bombardowanie miłością” tzn. obsypują nagrodami, a to zobowiązuje do lojalności i poświęcenia się dla grupy. Z kolei odwołanie się do strachu i poczucia winy. Gniew, tęsknota z domem, zazdrość traktowane są jako uczucie egoistyczne. Wyznawca powinien myśleć o grup8ie, a nie o sobie. Celem seksty jest też doprowadzenie do obwiniania siebie za brak wystarczających osiągnięć.



 



KONTROLA INFORMACJI – informacje podawane członkom są kontrolowane. Kontrola rozpoczyna się w momencie rekrutacji. Ludzie wiążą się z sektą:



         Wprowadzeni przez przyjaciela lub krewnego, który już jest członkiem,



         Przyjmują zaproszenie na organizowane przez sektę spotkanie (wykłady, sympozja czy projekcje filmów). Bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy, że są rekrutowani. Członkowie, którzy zajmują się rekrutacją, mają wprawę w wyciąganiu od ludzi informacji, ale sami nie mówią otwarcie kim są, w co wierzą i czego od nich oczekują. Ideolo gia sekty uwzględnia też wiele poziomów prawdy i dwa rodzaje doktryn: dla swoich i dla obcych.



Powszechną metodą to kontrola korespondencji, rozmów telefonicznych, kontakty z członkami rodziny odbywają się w obecności innych członków grupy.



 



Sekty stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla młodych ludzi, dla rodziny, parafii i naszego społeczeństwa. Istniej: Komitet Obrony przed Sektami, Centrum informacji oo.  Dominikanów o sektach, a również portal internetowy: www.sekty.net.



                                                                                





Zapraszamy!!!

Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy w Żukowie
Żuków 36, 73 -115 Dolice / tel./fax 91 563 01 90 

Msze święte

Niedziela i święta

8.00 – Żuków 
10.00 – Przywodzie 
11.30 – Lubiatowo
13.00 – Żuków 

 

Spowiedź

 przed Mszą Świętą

WSPÓLNOTY

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Świętej Trójcy w Żukowie

Żuków 36, 73 -115 Dolice
tel./fax: 91 563 01 90,
email: kontakt@zukow.eparafia.pl
Profil parafii

Kancelaria czynna
w każdą sobotę

od godz. 10.00 - 12.00
oraz po Mszy Św. w tygodniu w Żukowie.
© 2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone