Nowy Rok 2009

ŚŒWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 1 stycznia 2009

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2008, Koœciół celebruje liturgicznš uroczystoœć Œwiętej Bożej Rodzicielki. Dziœ stajemy obok Maryi, proszšc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i całego œwiata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie, ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doœwiadczeń naszego Narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Wpatrujmy się w Niš. Ona nosiła pod swoim Sercem ródło i Poczštek naszego życia – Jezusa Chrystusa, przez którego wszystko się stało, a bez Niego nic się nie stało i nadal się nie dzieje. Ona od poczštku trwała przy danym Bogu słowie, od Zwiastowania, poprzez Betlejemskš Noc, aż po Golgotę, wpisujšc się w Boże dzieło Odkupienia. Proœmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane.

2. W Betlejem aniołowie głosili chwałę Boga i „pokój ludziom dobrej woli”. Maryja, wydajšc na œwiat Bożego Syna, staje się Królowš Pokoju. Dlatego dzisiejsza uroczystoœć Bożej Rodzicielki z inicjatywy papieża Pawła VI (list z 1967 r.) jest obchodzona jako Œwiatowy Dzień Modlitw o Pokój. Œwiat i ludzkoœć cišgle potrzebujš pokoju. Nie szczędŸmy czasu i serca na modlitwę w tej intencji przez wstawiennictwo Maryi – Jej niczego Bóg nie odmawia.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy pištek i pierwsza sobota miesišca. Okazja do spowiedzi œwiętej pierwszo pištkowe jutro od godz. 8.30

4. Właœnie w sobotę, 3 stycznia, w liturgii wspominamy Najœwiętsze Imię Jezus. U œw. Łukasza czytamy: „Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]” (2,21). Już w pierwszej połowie XVI wieku papież Klemens XII pozwolił na sprawowanie Mszy Œwiętej o Imieniu Jezus, a Innocenty XIII na poczštku XVIII wieku rozcišgnšł to œwięto na cały Koœciół. Nie przegapmy zapewnienia samego Pana Jezusa, który powiedział: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: O cokolwiek byœcie prosili Ojca, da wam w imię moje” (J 16,23). A tego dnia do codziennej modlitwy dołšczmy choćby kilka wezwań z Litanii do Imienia Jezus.

5. 6 –go stycznia (wtorek) będziemy obchodzić uroczystoœć Objawienia Pańskiego, nazywanš œwiętem Trzech Króli. Podczas Mszy Œwiętych poœwięcimy kredę i kadzidło, zaœ zebrane ofiary zostanš przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny.
Msze Œw. GODZ. 16.00 – PRZYWODZIE;
17.15 – LUBIATOWO
18.30 - ŻUKÓW

6. Niech ten kolejny, rozpoczynajšcy się rok dla nas wszystkich, dla naszych rodzin i dla naszej Ojczyzny będzie prawdziwie błogosławiony!

7. Wydarzenia zbawcze w 2008 r.
ZAKOŃCZENIE STAREGO ROKU - 31.12.2008
Jakimi uczniami Chrystusa byliœmy w minionym roku?
Miniony rok przeżywaliœmy jako uczniowie Chrystusa, starajšc się jak najwięcej nauczyć od Mistrza oraz usiłujšc odŹpowiedzialnie wykorzystać każdy dar powieŹrzony nam przez Boga.
Szczególnš formš spotkań z Jezusem i uczenia się od NieŹgo życia sš sakramenty œwięte. W tym roku chrzest œwięty w naszej parafii przyjęło 20 dzieci - w tym szeœcioro rodziców, którzy majš œlub koœcielny, aż 14 rodzice żyjš w wolnych zwišzkach.
Niezniszczalne znamię wyciœnięte przez ten sakrament na naszej duszy pozostaje znaŹkiem rozpoznawczym na wiecznoœć, a za to, co uczyniliœmy ze swojš przynależnoœciš do Chrystusa, będziemy musieli odpoŹwiedzieć.
W minionym roku rozdano w naszej œwištyni ok. 10 000 Komunii Œwiętej. Œwiadczy to o pełnym przeżywaniu Eucharystii przez wiernych oraz o czerpaniu siły i mšdroœci życia u Ÿródła, jakim jest Jezus Chrystus. Sakrament małżeństwa zawarło 4 pary.
W minionym roku zmarło 11 osób z naszej wspólnoty paraŹfialnej. Wszystkim, którzy przeżywajš odejœcie najbliższych i przyjaciół, składamy wyrazy szczerego współczucia.
11 dzieci przystšpiło do I Komunii Œw. 10 przyjęło sakr. Bierzmowania.