Wigilia Paschalna i Wielkanoc

Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania
Wigilia Paschalna jest początkiem Świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Nie powinno się jej zaczynać, zanim nie zapadnie zmrok! To ma być Wielka Noc.
Wigilia Paschalna jest świętowaniem tajemnicy nowego życia, które przynosi zmartwychwstały Chrystus. Składa się z czterech części, z których każda odwołuje się do innego symbolu nowego życia światła, słowa, wody i uczty.

Liturgia rozpoczyna się przed kościołem od poświęcenia ognia oraz paschału - świecy symbolizującej Zmartwychwstałego. Paschał zapalony od poświęconego ognia wnosi się procesyjnie do ciemnego kościoła. Celebrans śpiewa trzykrotnie: Światło Chrystusa odpowiadamy: Bogu niech będą dzięki. Wierni odpalają świece od paschału. W starożytnym orędziu wielkanocnym, Exsultet (tzn. weselcie się), śpiewanym przez diakona lub kapłana, Kościół wychwala Boga za cud Wielkanocy. Liturgia słowa jest bardzo rozbudowana. Może się składać aż z dziewięciu czytań, które ukazują historię zbawienia od początku świata, przez wyjście narodu wybranego z Egiptu, aż do śmierci i zmartwychwstania Syna Bożego. Przed Ewangelia rozbrzmiewa uroczysty śpiew Alleluja.

Po homilii zaczyna się liturgia chrzcielna. Odœpiewana zostaje Litania do Wszystkich Œwiętych, następuje błogosławieństwo wody chrzcielnej, podczas którego paschał zanurza się w wodzie chrzcielnej. Z zapalonymi œwiecami wierni odnawiajš przymierze z Bogiem, zawarte przez chrzest. Ostatniš częœciš celebracji jest liturgia eucharystyczna, która kończy się uroczystš procesjš rezurekcyjnš. Koœciół ogłasza całemu œwiatu radosnš wieœć: Chrystus żyje, pokonał œmierć, naszš œmierć. Œwiatło Zmartwychwstałego rozjaœnia mrok nocy. Polska tradycja zezwala na procesję w niedzielny poranek, co jest zwyczajem sztucznym, rozbijajšcym cišgłoœć celebracji.

MSZE ŒWIĘTE - Niedziela Zmartwychwstania
6.00 – Żuków: + Zbigniew Salinger
6.00 – Lubiatowo: + Jan, Marianna, Józefa,
Wiesław
10.00 - Przywodzie: + Teofil Karolkowski
12.00 – Żuków: + Jan Laskowski, 20 rocz.

Poniedziałek Wielkanocny
8.00 – Żuków: + Zygmunt Lewandowicz
10.00 – Przywodzie: + Jadwiga Kępa
11.00 – Przywodzie – chrzty: Jakub Wójcik,