Uroczystoć dożynkowa w kociele
Z naszych pól zniknęły tegoroczne plony. Nadszedł czas dożynek. Delegacje z naszej gminy z pięknymi wieńcami wykonanymi z kłosów zbóż i płodów ziemi zgromadziły się w tutejszej wištyni, aby dziękować Boskiemu Gospodarzowi za owocne żniwa i zebrane plony. Praca rolnika jest ciężka; wszyscy z niej korzystamy, spożywajšc chleb powszedni. Z roku na rok obchodzimy dożynki cišgle w innej wiosce naszej gminy. Cieszymy się, że ten zaszczyt spotkał Przywodzie. Ta wioska jak również zabytkowy kociół, w którym się zgromadzilimy, majš metrykę redniowiecza.
Chciałbym zwrócić uwagę szczególnie naszych goci na kociół zbudowany na przełomie XIV i XV w. Od 1540 r. był siedzibš ewangelickiej parafii pod patronatem znanej na Pomorzu Zachodnim rodziny Wedlów. Ten pónogotycki murowany z łupanego kamienia i cegły kociół posiada dużš wartoć historycznš. Drewniany strop belkowy, polichromowany elementami rolinnymi i biblijnymi jak również elementy wyposażenia jak: ołtarz, balustrada w prezbiterium, chrzcielnica, epitafium Wedlów z XVIII w., wiecznik i krucyfiks to cenne zabytki nie tylko naszej gminy, ale Pomorza Zachodniego. Niestety ten obiekt znajduje się w bardzo złym stanie, bo przenikanie wód opadowych przez nieszczelny dach powoduje cišgłe zamakanie stropu belkowego z 1787 r i niesczenie neobarokowych polichromii jak również elementów zabytkowego wyposażenia.
Silnie przegniłe i spróchniałe końcówki belek wpuszczone w koronę muru cian mogš ulec wyłamaniu i to stanowiło zagrożenie zawalenia się stropu dlatego też wykonalimy stalowš konstrukcję wzmacniajšcš strop, która znajduje się pomiędzy dachem a stropem. Ponadto wykonalimy wzmocnienie fundamentów, wymienilimy instalacje elektrycznš, przeprowadzilimy pełnš konserwacje epitafium Fryderyka Wilhelma von Wedel, która czeka w Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki na umieszczenie jej po prawej stronie powyżej ambony, ale dopiero po remoncie kocioła.
Pod koniec marca parafia złożyła wniosek do Programu: Odnowa i rozwój wsi na lata 2007 2013 na dofinansowanie wymiany pokrycia dachu kocioła.
Korzystajšc z miłej okazji pragnę bardzo goršco i serdecznie podziękować p. Wiktorowi Tołoczce, Starocie pyrzyckiemu i p. Markowi Kibale, wójtowi przelewickiemu za ich dotychczasowš pomoc i poparcie wniosku parafii do programu Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013.
Podczas prac przy więbie dachowej i wymianie pokrycia dachowego mamy zamiar rozpoczšć też prace przy stropie wzdłuż korony murów, aby połšczyć belki stropowe z belkami stalowymi znajdujšcymi się powyżej stropu te prace będš finansowane przez Fundację Niemiecko-Polskš i Konserwatora Zabytków województwa zachodniopomorskiego.
Wiemy, że Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy jako gospodarz uczty błogosławił i rozdawał chleb, co było znakiem zawišzania wspólnoty stołu. Wspólnotę zawišzanš przy ołtarzu, chcemy wnieć w nasze życie. Tym co nas łšczy jest chleb. Tym chlebem chcemy się podzielić z przedstawicielami naszej wspólnoty i dlatego pierwszy bochen chleba otrzymuje. Dzielšc się chlebem mamy dzielić się miłociš, życzliwociš i pokojem.
Ks. Mirosław Gębicki
Proboszcz
Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy w Żukowie
Żuków 36, 73 -115 Dolice / tel./fax 91 563 01 90
przed Mszą Świętą